Jak se máš?

Článek pro Artikl, listopad 2015, téma: Deprese

Depresi si s sebou táhneme jako stín, který je někdy daleko před námi, někdy je slabounký, sotva viditelný, a jindy je větší než my. Když svůj stín dobře schováváte, nikdo nemusí poznat, že k vám patří. Stačí na sobě mít květované šaty nebo tričko s hulící žábou, a lidé si vás zaškatulkují jako pohodáře. Stačí mít krásné oblečení, a lidé ho budou vnímat víc než vaši tvář.

Na módě je zvrácené, ostatně jako na umění obecně, že s sebou může nést temná témata, a přesto se vám může líbit. Je to jako brečet před obrazem. Ne proto, že by vás dojala Maratova smrt, ale prostě proto, že je tak krásný. A ta krása ve vás vyvolá všechno, co teprve chcete prožít. Je to jako video s hořícími lidmi, kteří sedí ve svém obýváku a otráveně se plácají po rukou, jako kdyby po nich lezla moucha. (Jděte do DOXu na výstavu Brave New World, pochopíte, co je to lidská lhostejnost.) To, co se v tom videu děje, vás může znechutit (tedy, mělo by), ale např. já jsem se na něj dívala dvacet minut a nevědomky se celou dobu usmívala.

Stressed, depressed, but well dressed
Vaše oblečení může vyjádřit vaši náladu. Ale může také naopak odvézt pozornost od vašeho emocionálního stavu. Dobře se obléct není jen záležitost etikety a touhy vypadat dobře, ale může vám to zachránit pověst, abyste na párty neměli hysterický záchvat. Když se dobře obléknete, vyhnete se zkrátka tématům, o kterých se zrovna nechcete bavit. Doporučuji: Zlaté kraťasy. Tričko s nápisem Slíbili mi poníka. Chlupatou kabelku. Vlastně chlupaté cokoliv. Ideálně zářivě růžové. Čelenku pro princezny. Tenisky s křidélky. Igelitovou sukni, nejlépe průhlednou.

Jednou jsem se zeptala své kamarádky, jak se má. Odpověděla mi: „Už to mělo hodně úhlů, ale žádný nebyl ten pravý.“ Jakkoliv je ta věta geniální, nejdůležitější na ní je, že je to opravdová odpověď na zevšednělou otázku, kterou už často ani neslyšíme. Ano, vím – nadsázkou opravdovou depresi nezničíte. Ať se oblečete jakkoliv, stín bude mít pořád tu samou barvu. Ale když si stoupnete do správného úhlu ke světlu, tak úplně zmizí. Aspoň na chvíli.

Advertisements
Jak se máš?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s