Křičet věci, které se nekřičí

Článek pro Artikl, březen 2016, téma: Lehkost

Černé ovce existují. U nás v práci jsme to my, marketing. Kreslíme si obrázky a grafy, chodíme na kafe a hezky se oblékáme. Na konferencích říkáme, kolik jsme otočili za uplynulý kvartál peněz a které uznávané mediální agentury ocenily naši poslední kampaň. Každý rozumný člověk přitom ví, že k dobrému produktu marketing nepotřebuješ. Ostatní chudáci ve firmě tvrdě makají, abychom my, markeťáci, mohli z jejich práce těžit a chlubit se s ní. 

Mezi umělci to s černými a bílými ovcemi zase tak černobílé není. Občas tu ale fungují stereotypní vztahy, lehká opovrženíčka a závisti. Grafici všeho druhu si většinou váží typografů. Protože VYMYSLET nové písmo není žádná sranda. Malba je tak klasická věc, že k ní lidé stále vzhlíží a tak nějak její nárok na existenci nemohou popřít. Pro někoho je ale něčím, co mu jen otravuje jeho super-hyper-inter-komunikačně-nově-mediální svět. A dělat si legraci z konceptu už snad ani není v módě.

NA OKRAJI

A pak je tu komiks. Jako černá ovce umění může ve své odlehčenosti křičet věci, které se nekřičí, odhalovat věci, o kterých se mlčí, popírat věci, které jsou. Být na okraji je fajn. Podobně je na tom móda. Sice většina z nás chodí docela ráda oblečená, ale ve srovnání se sochařstvím je módní návrhářství stále bráno jako TO VÍŠ ŽE JO, MALIČKÁ.

foto: Mojmír Bureš

Nízká a lehčí umění unesou víc humoru, trapnosti i experimentů. Jako šaškovi je jim dovoleno říkat pravdu, protože se to kdyžtak trochu shodí.

A občas se dvě černé ovce spojí v jednu a vytvoří kontrast obří unisex mikiny s Jokerem a plisované sukně s Justice League. Jako u spolupráce české značky LaFormelaWarner Bros. Consumer Products.

-Kontrast komiksového Jokera jako esence zla, které existuje úplně bezdůvodně, a Supermana a Wonder Woman jako těch nejameričtějších hrdinů, kteří vůbec mohli kdy vzniknout-

Móda 2016 si to může dovolit a nemusí se ptát historie. Může ale stejně jako komiks historii vyprávět (Maus) nebo se prostě navážet do přijatých paradigmat (Anjel). A vůbec, může být boží. Jako my. Moje kamarádka nedávno někam napsala, že po svých strastiplných zážitcích už pochopila, že je Boží komiks. Bůh si ji vymyslel, aby se měl čemu smát.

Advertisements
Křičet věci, které se nekřičí

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s