Otherworldly: Cesta zpátky tam, kde jsme zapomněli snít

Článek pro Fashionbook, duben 2016

Kdo jste? Definujete se svou prací, večírky, přáteli, vymazleným bytem, ranní kávou, ambicemi, funkční rodinou? Nebo sny o telekinezi, o lásce, která nikdy neskončí, o řízení letadla, o cestě do vesmíru? A co když můžete všechno? Co když váš vnitřní a vnější svět nejsou dva, ale je to ten samý?

Autor knihy Otherworldly, Theo-Mass Lexileictous, je londýnský umělec a milovník avantgardního myšlení a celá publikace se nese v duchu jeho citátu MY INSANITY WILL BECOME YOUR IMAGINATION. Výběr módních fotografií, které považuje za hodné vydání, je tak nestandardní, až znejistíte, do jaké míry běžní teoretici ovlivnili vaše úvahy o vývoji módní historie. Pro Lexileictouse mají význam jen ti, kteří předbíhají svou dobu. Sám ve svých performacích nepoužívá kostýmy z látky, ale z techničtějších materiálů jako latex, plast nebo kov. Futurismus považuje za jedinou možnou cestu.

Otherworldly znamená převést sny a fantazie do reálného světa, do módy a do umění. Nebát se ponořit i do temných stránek, které máme v hlavě. Nezastavit se před pravidly. Zanalyzovat své představy a vynést je na světlo. Dnešní technologie nám dávají možnost něco nového stvořit i něco nového vidět. Stisknutím tlačítka můžeme vytvořit 3D objekt z čehokoliv. Modely Alexandra McQueena dokázaly měnit náš pohled na denní rutinu a fotograf Paco Peregrín z modelek vytvořil přitažlivé mimozemšťanky.

otherworldly_press_p136-137

Móda není jen o luxusu plnění snů. Elsa Schiaparelli jednou řekla, že i když je svět úplně v háji, móda nás dokáže stále šokovat. A měla by. Potřebujeme ji v tu chvíli jako útěk. Utváří pro nás alter místo, ve kterém se schováme před politickými a ekonomickými problémy. Utíkáme z války k ní, podobně jako do klubů plných masek, extatické hudby a drogových opojení. V době, které vládnou peníze a pár lidí u moci, vznikají módní fotografie, které nemají žádné hranice. Provází nás od odosobněného světa kyberpunku, kde je každý opuštěný, přes kosmické základny až k Nekonečnému příběhu.

Technologie jsou prostředníkem mezi představou a realizací. Kniha sama se ve své pompéznosti stává také takovým médiem. Ukazuje nám, jak by mohla vypadat budoucnost a před očima nám oživuje naše guilty pleasures.

Ze zadních plánů stránek Otherworldly slyšíte tóny Space Oddity. Nacházíte svoje vlastní sny, na které jste dávno zapomněli, díky lidem, kteří se nebáli z nich udělat realitu.

otherworldly_press_p212-213-2

Knihu Otherworldly seženete v mladém pražském knihkupectví PageFive, kde je k dostání také online přes eshop.

FOTO: GESTALTEN

Otherworldly

nakladatel: Gestalten

autoři: Theo-Mass Lexileictous, Sven Ehmann, Robert Klanten

datum vydání: únor 2016

formát: 24.5 × 33 cm

parametry: pevná vazba, barevný tisk, certifikovaný papír FSC

počet stran: 304  

Jazyk: anglicky

ISBN: 

978-3-89955-638-4

Advertisements
Otherworldly: Cesta zpátky tam, kde jsme zapomněli snít

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s