Mohl bych poprosit tento obraz? Ale mám jenom stovku

Článek pro ZOOT, květen 2016

Přepočítávat umělecká díla na peníze je něco, s čím moje nitro zásadně nesouhlasí. Ale já ráda polemizuji a obzvlášť sama se sebou. Navíc peníze nemůžeme oddělit od žádné části našeho života, a to ani když je nemáme. A kdyby kdysi van Goghovi někdo dal aspoň pár drobných, byl by možná šťastnější. Takže jak, kde a za kolik můžeme nakupovat výtvarné umění?

NÁVOD: Zařaďte sami sebe do skupiny podle své současné finanční situace a v následujícím průvodci si vyberte svoji kolonku. Klidně si přečtěte i ostatní, ať víte, co jim máte závidět.

Když máte několik milionů

Máte z čeho vybírat. V téhle cenové kategorii si nekupujete jenom samotné dílo, ale (hlavně) status, např. jsem znalec a milovník umění, a proto jsem si pořídil klasiku moderny nebo jsem osvícený lidumil a podporuji současné tvůrce. Vaše možnosti se pohybují mezi nejslavnějšími díly světa. Pro nákup starších děl je ideální variantou sledovat aukce největších aukčních domů jako Christie’s nebo Sotheby’s. Nakupovat můžete i přes galeristy, ale pak raději zaměstnejte pár odborníků – i padělek může vypadat nad gaučem pěkně, ale byla by to škoda.

Na začátku února 2015 se prodal nejdražší obraz v historii, a to Kdy se vdáš? od Paula Gauguina. Byl vydražen přibližně za 300 milionů dolarů. (Podle mého diáře jsem si v té době koupila za 100 Kč lístek do kina na Birdmana. Hezký film.) Mezi nejdražší malíře moderního umění patří také Amedeo Modigliani. Jeho linie jsou možná ty nejdokonalejší, které kdy někdo nakreslil, a jeho nejdražší akt byl prodán za více než 170 milionů dolarů.

Jestli chcete podpořit český kulturní fond, naši nejhodnotnější malíři jsou František Kupka a Emil Filla. Několik milionů korun dáte i za nejslavnější snové obrazy od Toyen nebo Jindřicha Štyrského.

Mistrem v prodeji nejdražších českých děl je Adolf Loos Apartment and Gallery. Nejbližší aukce se bude konat na podzim.

Pokud se chcete blýsknout autorem, který stále žije, nejvyšší metou je Jeff Koons. Americký umělec je ztělesněním boje mezi uměním a kýčem. Jeho ocelové sochy vypadají jako obrovská zvířátka z nafukovacích balónků. Nejdražší pes v oranžové barvě byl prodán za více než 58 milionů dolarů. Abyste si od Koonse nějakého mazlíčka pořídili, musíte mít dost velký obývák. Ale předpokládám, že s vaším budgetem nežijete v garsonce.

Když máte částku o šesti číslicích

I vám může doma viset nebo stát práce od světoznámého autora, jen to prostě nebudou díla nejvyšší umělecké hodnoty, která posunula vývoj umění o několik kroků dopředu, jako třeba Avignonské slečny od Picassa nebo Warholův Marilyn Diptych. Ale pokud jde právě o Andyho Warhola (a věřte mi, že vždycky jde tak trochu o Andyho Warhola), vzhledem k povaze jeho práce, tedy sériovosti, je reálné pořídit si nějaký menší sítotisk. Např. letos v březnu se jedna z jeho Marilyn tváří prodala v online aukci pop artu na Artnet za 12 000 dolarů, tedy přibližně 300 000 Kč. Dost v pohodě.

Sotheby’s už prodává díla také přes eBay. Aukce jsou živě streamovány, takže se můžete aspoň dívat, jaké to je, utratit několik set tisíc během jednoho klepnutí kladívkem.

Mezi českými malíři si v této cenové kategorii můžete vybírat jako v supermarketu. Náš trh se pravděpodobně ještě nedostal na svůj vrchol, lidé do umění v posledních letech teprve začínají investovat a někteří malíři budou mít v budoucnu pravděpodobně vyšší cenu. Kurátoři a kunsthistorici se shodují, že např. pováleční malíři jako Mikuláš Medek nebo Václav Boštík jsou podhodnoceni. Je to trochu jako s výprodeji. Nakupujte dnes, zítra bude pozdě.

Když máte 50 000 Kč

Pořád není potřeba zoufat. Na opravdu slavný obraz už to nevypadá, ale to je ideální příležitost stát se mecenášem a podpořit mladé umělce z vašeho okolí. Koupí jim dáte možnost soustředit se na tvorbu a dělat čím dál lepší věci. Podívejte se např. na web Artbanana, který sdružuje nabídku několika českých galerií. Najdete tu díla od 300 Kč do 150 000 Kč. Můžete vyhledávat podle ceny, jména, techniky nebo třeba předmětu díla. Koupit se tu dají malby, ilustrace i digitální tisky.

Díky tomu, že je Česká republika s investicemi do umění trochu pozadu, stále můžete získat nějaké známé jméno, hlavně v oblasti grafiky či fotografie. Můžete si klidně pořídit něco od Adrieny Šimotové či Dalibora Chatrného. A levně se dají koupit také práce mimo autorovo hlavní pole působnosti – kresby od sochaře Otto Gutfreunda nebo malba od fotografa Františka Drtikola.

Od tří stovek k T. G. Masarykovi

Pořád se ještě můžete mrknout na web Artbanana a obejít galerie zastupující neznámé umělce. Anebo je vhodný čas začít se socializovat. Oslovte konečně tu introvertní neučesanou slečnu z tramvaje – buď je to umělkyně, nebo někoho takového zná. Začněte se kamarádit se studenty výtvarných škol. Motat se okolo budovy by mohlo působit trochu divně, lepší je začít pracovat za barem, do kterého všichni chodí. Pokecáte, opijete se, půjdete společně na párty a dostanete slevu.

Když nemáte nic

Pokračujte v socializaci. BUĎTE NEODOLATELNÍ. Mluvte o umění s láskou. Vaše názory nemusí být složité. V podstatě stačí poučka, kterou najdete na webu Bored Panda (kde koneckonců najdete poučky na všechno), např. Pokud je na obraze strašně moc lidí, ale jinak je všechno normální, je to Bruegel. Pokud je tam strašně moc lidí a všichni dělají něco divného, je to Bosch. Pokud to vypadá jako barevná excelová tabulka, je to Mondrian. Staňte se múzou. Pokud v někom vzbudíte dojem, že jste nekonečnou inspirací, zasloužíte si dostat občas nějaké dílo darem.

Začněte chodit s umělcem. Když se do vás hodně zamiluje, třeba jenom na chvilku, začne pro vás vytvářet díla sám. Pak vám je dá, a ještě na nich budete vy. Reálná hrozba je, že když se rozejdete, bude chtít všechno zpátky. Jak se z toho vyvléknete, to už je na jiný článek.

Další možností je něco si půjčit. Pokud vám stačí udělat na někoho dojem na jeden večer nebo na pár dní, skočte si do Artotéky v knihovně. Např. v Praze na Opatově si můžete vypůjčit obraz nebo grafický list, dohromady jich mají okolo 9 000.

Zamilovat se do obrazu

Víc už mě toho nenapadá. Snad jen, jak říkal historik umění Eduard A. Šafařík: OBRAZY SI NÁS VYBÍRAJÍ SAMY. Je tedy možné, že si vás vybere některý z kolonky, do které ve svém životě nepatříte. Pokud si ho nebudete moci dovolit, můžete o něm snít. Chodit se na něj dívat, přemýšlet o něm a snažit se mu porozumět. Uvnitř tak získáte mnohem vyšší hodnotu, než mají peníze ze všech kolonek dohromady.

Umění v číslech

1674 Rok, kdy byl ve Stockholmu založen první aukční dům na světě.

7 000 000 000 Přes tuto částku (v Kč) se přehoupla cena nejdražšího obrazu prodaného na aukci. Jedná se o obraz Kdy se vdáš? od Paula Gauguina.

60 700 000 Přibližně za tolik korun se prodal nejdražší český obraz Studie na červeném pozadí od Františka Kupky.

6 Počet kámošů, kterým jsem spontánně napsala, aby mi poslali něco, co nakreslili, namalovali nebo vyryli. Koukněte se, jak jsou skvělí, a samozřejmě si to můžete i KOUPIT. Dá se tu napsat nějaký komentář třeba.

img_4207

Název: Slepice

Autor: Jan Hofman

Cena: Zájem o dílo, –

    m

onegin

Název: Evžen

Autor: Jan Klofáč

Cena: Výlet do Petrohradu pro dva, –

 m

mm   

Název: –

Autor: Duhovka

Cena: Cokoliv, –

m    

14787043_10209393873597194_1992815118_o

Název: Dinonajk

Autor: Lucie Jelínková

Cena: Rozkošný plyšový mops pro Rasputina, –

mmm    

14798748_10209991160588495_810513726_n

Název: Plakát ze série linorytů Modrá je dobrá

Autor: Štěpán Křížek

Cena: Asi 1500, – Běžte se zeptat do Chemistry Gallery

mm

night_out

Název: Ilustrace ze série Kariéristický třicítky

Autor: Barbora Balgová

Cena: Letenka do Sydney, –

Advertisements
Mohl bych poprosit tento obraz? Ale mám jenom stovku

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s