Mladá generace se ptá sama sebe: What?

Článek pro ZOOT, květen 2016

Jsme prý generace, která má všechno. Je nám 18 až 34 let a žijeme v civilizovaných zemích. Můžeme cestovat, studovat, čteme a vidíme v přímých přenosech, co se děje na druhém konci zeměkoule. Můžeme být, kým chceme. V množství toho všeho se občas trochu ztrácíme. Někteří nám říkají Generace What?, protože prý nevíme co se sebou.

Část z nás vyrostla s internetem. Jiní si ho osvojili včas na to, aby je neděsil. Ale redukování naší generace na život na internetu už mě trochu unavuje. Ano, máme sociální sítě. Zlaté době životopisů odzvonilo. Dnes si o nás každý může něco najít sám. Ano, umíme si v jedné vteřině vyhledat jakoukoliv informaci a můžeme kontaktovat kohokoliv na světě. Už nevíme, jaké to bylo předtím.

Ale, milí rodiče, starší kamarádi, sociologové a soutěžící v internetových diskuzích – i my víme, že skutečný život je venku. V tom, kam se posuneme v práci nebo ve vztazích. My si opravdu uvědomujeme, že prožít orgasmus je lepší než o něm psát na Facebooku. Ti, kteří tráví na sociálních sítích deset hodin denně, to možná dělají právě proto, že si nahrazují skutečnost, která jim chybí.

Žijeme v době tvrdé individuality. Často se ani nechceme ztotožňovat s tím, že někam patříme (třeba mně se fakt moc nelíbí představa, že ostatní jsou jako já). Ale občas se nám zasteskne po pospolitosti subkultur. Romantizujeme si šedesátá léta. Stačilo říct, že válka je špatná a mír je dobrý. Jakoby dnes ani tahle věta úplně neplatila. Zpochybňujeme úplně všechno, protože práce s informacemi a tvoření vlastního názoru je jedna z našich nejvyšších hodnot. Moc nevíme, jak jinak (a vůči čemu) se vymezit ve světě, kde nahrávají společné songy Justin Bieber a Skrillex. Subkultury už neexistují, a díky tomu ani žádné záchytné body.

Abychom přestali tápat a zjistili, jak moc souzníme s ostatními lidmi svého věku, vytvořila Generace What? dotazník pro sebe samotnou. Jestli už máme rodinu, jestli ji nemáme, ale myslíme si, že bychom měli. Jestli nad tím vlastně uvažujeme. Jestli máme odpověď na problém uprchlické krize, jestli nás to vůbec zajímá. Jestli ještě v něco věříme. Jestli se bojíme budoucnosti a jestli se cítíme výjimeční.

Díky tomuto projektu můžeme konečně trochu víc pochopit mladé lidi dneška (a někteří z nás sami sebe), aspoň v rámci Evropy. I když nadhled sami nad sebou asi nebudeme mít nikdy. Jedna britská popová zpěvačka z naší generace zpívá: I’M PERFECTLY INCOMPLETE, I’M STILL WORKING ON MY MASTERPIECE. A tak to je. Moc toho ještě nevíme, ale jsme skvělí.

giphy

Advertisements
Mladá generace se ptá sama sebe: What?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s