Dopisy Olze

Buď milá, usmívej se. Buď společenská. Lituj mě. Ale ne moc. 

Sedíte uvnitř. Všechno zlý je za oknama. Jste v bezpečí. Ve Vile Štvanice, zavření a usazení u zdi. Jste jenom diváci. Minulýho režimu. Ale někdy se to vkrade i dovnitř. Do Hrádečku.

Cigára se klepou do lógru. Okolo nich se píšou dějiny. Ale oni jsou jenom lidi z masa a kostí. Nechtěj, aby jim pořád někdo říkal, že sou výjimečný. Z dělnický rodiny na Žižkově a kouká na lidi svrchu. Sbírá v lese houby ve špinavých botách a má blbý kecy na komunisty. Soudružka. Nemluví. Nebrečí. To by pro některý lidi byla příliš velká radost.

Ty jeho zasraný ženský. Havlostněn, havlostroj, havlosvět, přímo havlopláč. Ale ona se nechce rozvést. Některý lidi k sobě patřej, i když nevěděj proč. Nevim no. Co na to říct. Žádná z mých kámošek neposílá svýmu klukovi cigára a čaj do vězení. Nikdo z nás nepotkává tajný kretény za stromama. Psí lidi. Mlčej a milujou. Odcházíme navždy. Vracíme se vždycky po dlouhý době. (Naše emoce jsou sice hodně hluboko, ale o to stálejší) Skoro mě mrzí, že nepiju pivo. Nebudu přijata k Audienci. S vínem budu vždycky trochu víc princezna. Panička. Slečinka. Angelina.

Napsala to žena. Samozřejmě. Zrežírovala to žena. Muselo to takhle být. Samy sebe bychom potopily, kdybysme JEJÍ ROLI V JEHO ŽIVOTĚ vykreslily jinak. Zvláštní. Byl to opravdu víc jeho život než její? A ještě jedna věc. Nestydím se s tebou spát, ale stydím se dát ti přečíst tenhle text. No co už. Budu ještě chvíli přemýšlet, jestli to máme s Olgou společný. Volám na ni, ale ona už je mrtvá.

Nějak nad tím člověk musí uvažovat. O co je to teď lepší. A jestli je v lidech víc dobra. (znám odpověď na tu otázku, ale odmítám ji říkat nahlas, PROTOŽE I TAK TO MÁ SMYSL) Když se narodí dítě, dostane darem celý svět. Zrodí se celý s ním. Znovu a znovu. Ale je tohle svět, který jsme mu chtěli dát?

Lituj mě. Ale ne moc.

Olga (Horrory z Hrádečku)
Režie: Martina Schlegelová
Advertisements
Dopisy Olze

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s