KRYSAŘ, KTERÝ NECHTĚL BÝT ZLÝ

Ty sukně jsou z neoprénu. Jejich majitelky se tváří noblesně, ale jsou to normální prostitutky. Motivy na jejich šatech vypráví explicitní příběh. Jsou v něm výjevy ze Zahrady rajských rozkoší a Hieronymus Bosch si na metafory moc nepotrpěl. Hnusný člověk byl prostě hnusný člověk. Motivy jsou skládány zrcadlově naproti sobě. Kaleidoskop hříchů, ze kterého se člověku točí hlava, byl nápad kostýmní výtvarnice Evy Jiřikovské.

K lidem v Hamelnu, kterým v noci běhají krysy po obličeji, a kteří by chtěli vypadat lépe než jak se cítí, přichází jednoho dne androgynní Krysař. Má jednoduché sáčko, je celý v černém. Je v tom pokora a hlavně vědomí, kde je na světě jeho místo (tedy, uvědomění si sama sebe). Je krásný a přitahuje pozornost mužů i žen. Pamatujete, jak přišla v roce 2014 Angelina Jolie na ceny BAFTA v pánském kostýmu?

krysar-2-630x419

Krysař má splnit úkol, kvůli kterému si ho město zavolalo, ale nakonec odchází jako člověk, kterého skoro všichni nenávidí. Mohl být symbolem romantického příběhu o nalezené lásce, ale je smutným příkladem bytosti, která neunesla bolest po její ztrátě. Z lomeného oblouku, který na scéně spojuje nebe a zemi, se tak nakonec, podle slov výtvarnice scény i kostýmů, stává propast. V posledních minutách před sebou máme kompletní přehlídku zkažených charakterů a zkroucených ksichtů na útesu. V obličejích těsně před smrtí vidíme jejich nemoci i slabiny. I tady už zmizely všechny metafory. Konečně. Protože metafory jsou někdy jen normální lži oblečené do krásných velikých sukní.

krysar-3-630x421

Abychom ale neodešli ze sálu Švandova divadla jako přesvědčení nihilisti, jeden člověk přeci jen přežije. Je to rybář, který všechno pochopí až o den později. Na ulici najde opuštěné dítě. Sice ho nakrmí až zítra, ale už teď mu dává naději na život bez krys.

krysar-4-630x421

krysar-5-630x421

Režie: Dodo Gombár
Scéna a kostýmy: Eva Jiřikovská
 a
Nejbližší reprízy: 
pátek 13.1. 2017
pondělí 30.1. 2017
a

Foto: Ivo Dvořák

Advertisements
KRYSAŘ, KTERÝ NECHTĚL BÝT ZLÝ

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s